Relacja z XIII Podlaskich Targów Ekonomii Społecznej pn. „Społecznie Wkręceni” – 29 września 2024 r.

W dniu 29 września 2024 r. na Rynku Kościuszki w Białymstoku, odbyły się XIII Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej pn. „Społecznie Wkręceni” organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku,  w ramach projektu „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej w województwie podlaskim”, w ramach Działania 04.13: Wysokiej jakości system włączenia społecznego, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach typu projektów pn. Działania ROPS w zakresie usług społecznych, pomocy społecznej, ES i aktywnej integracji, służące włączeniu społecznemu, realizowane na poziomie wojewódzkim.

Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem przybyłych gości przez Panią Elżbietę Rajewską – Nikonowicz  – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, która przybliżyła mieszkańcom województwa podlaskiego ideę ekonomii społecznej.

Jednym z elementów Targów było wręczenie certyfikatu Znak Jakości „Zakup Prospołeczny”. Przyznano go Zakładowi Aktywności Zawodowej DIALOG. Posiadanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” wyróżnia jednostki spośród podmiotów ekonomii społecznej działających na terenie województwa podlaskiego, które wyjątkowo dbają o jakość swoich produktów i usług. Przyznanie znaku jest symbolem usług i produktów o najwyższej jakości, wykonanych w połączeniu z wyjątkową dbałością o wykorzystanie potencjału społecznego.

W trakcie trwania Targów odbywały się wywiady z przedstawicielami poszczególnych PES. Gościnnie wystąpił również zespół Barwianka.

Podczas Targów zaprezentowało się 16 podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa podlaskiego (w tym zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe, koła gospodyń wiejskich), tworzących miejsca pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz działających na rzecz ich aktywizacji zawodowej. Uczestnicy Targów mogli zapoznać się z działalnością oraz historią, biorących udział w Targach podmiotów ekonomii społecznej. Oprócz prezentacji oferty usług i towarów podmiotów ekonomii społecznej, w trakcie wydarzenia miały miejsce dodatkowe atrakcje, takie jak gry i zabawy dla dzieci, jak również dla dorosłych oraz warsztaty edukacyjne, pokazy rękodzieła. Na koniec wydarzenia odbył się koncert Norbiego. XIII Podlaskie Targi Ekonomii Społecznej cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców województwa podlaskiego.

 

Przejdź do treści