Relacja z dwudniowej wizyty studyjnej na terenie subregionu łomżyńskiego w dn 24-25 czerwca 2025 r.

W dniach 24-25 czerwca 2025 r. na terenie subregionu łomżyńskiego, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku zorganizował dwudniową wizytę studyjną na terenie subregionu łomżyńskiego.

W wizycie uczestniczyło 19 pracowników zatrudnionych w podlaskich centrach usług społecznych, powiatowych urzędach pracy, ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej oraz regionalnego ośrodka polityki społecznej w Białymstoku. Celem wizyty studyjnej było zapoznanie uczestników z działalnością podmiotów ekonomii społecznej oraz zagłębienie wiedzy na temat różnych aspektów prowadzenia i zarządzania PES. Była to przestrzeń do wymiany informacji, przykładów dobrych praktyk i pomysłów pomiędzy uczestnikami wizyty a także gospodarzami. Wizyta z pewnością przyczyni się do implementowania dobrych, sprawdzonych rozwiązań w obszarze ekonomii społecznej z wizytowanych miejsc subregionu łomżyńskiego.

Pierwszego dnia wizyty odwiedziliśmy:

  • Fundację Dr Ottis

która prowadzi w Łomży Przedszkole Niepubliczne Nutka, w której zorganizowane są grupy terapeutyczne oraz Szkoła Podstawowa dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi. Fundacja jest organizatorem obchodów Światowych Dni Świadomości Autyzmu, szkoleń, konsultacji dla specjalistów i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Podmiot jest prekursorem w tworzeniu wyspecjalizowanych placówek dla dzieci z autyzmem w Łomży. Wiele placówek czerpie inspiracje i wzorce w organizacji pracy z dziećmi z autyzmem, z metod opracowanych w Fundacji DR OTIS.

Następnie udaliśmy się do:

  • Zakładu Aktywności Zawodowej „Dialog”

Celem głównym projektu „ZAZ – aktywni na słodko” jest podniesiony dostęp do zatrudnienia oraz wyrównany poziom szans życiowych 30 osób z niepełnosprawnością oraz 15 os. doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego z terenu miasta Łomża oraz powiatu łomżyńskiego (wyłonionych po zdiagnozowaniu) poprzez przeszkolenie zawodowe, indywidualne wsparcie specjalistyczne, podjęcie działań w kierunku powołania ZAZ oraz wsparcia zatrudnienia i objęcie procesem rehabilitacji zawodowej i społecznej w ramach ZAZ i udział w CIS w Piątnicy oraz wsparcie 10 os. z Ukrainy.

Dzień zakończyliśmy w:

  • Polish Farm Advisory not for profit sp. z o.o.

Misją organizacji jest umożliwianie dostępu do informacji, wiedzy i kształcenia zawodowego na terenach wiejskich w takiej samej mierze, w jakiej jest to dostępne w miastach. Realizujemy to poprzez czynny udział w licznych projektach europejskich promujących ideę „Uczenia się przez całe życie” jak również poprzez rozpowszechnianie informacji i materiałów szkoleniowych, dzielenie się przykładami najlepszych praktyk rolniczych z innych krajów europejskich, oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie pozyskiwania środków z funduszy europejskich na terenach wiejskich.

W drugim dniu odwiedziliśmy:

  • Centrum Integracji Społecznej

Które zostało powołane do realizacji zadań mających na celu reintegrację społeczną i zawodową osób dotkniętych wykluczeniem społecznym. Centrum realizuje swoje zadania poprzez: kształcenie umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych, nabywanie umiejętności zawodowych oraz przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych, naukę planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem. Aktualnie w Centrum Integracji Społecznej w Łomży w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego uczestniczy 30 osób. Z uwagi na indywidualne potrzeby grupa tych osób została podzielona na 3 podgrupy – każda dedykowana jest innym zajęciom.

Wizytę studyjną zakończyliśmy w:

  • Zakładzie Aktywności Zawodowej w Krzyżewie

Celem ZAZ jest zatrudnianie oraz przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia w otwartym środowisku, a także pomoc w realizacji samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Proces ten realizowany jest poprzez rehabilitację zawodową, społeczną oraz zdrowotną. Rehabilitacja pracowników niepełnosprawnych jest zespołem różnych działań organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, które zmierzają do osiągnięcia odpowiedniego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych, odpowiedniej jakości życia i integracji społecznej. Moderator: Natalia Roszkowska (Kierownik Placówki)

Wizyty studyjne odbyły się w ramach projektu „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej w województwie podlaskim” Działanie 04.13: Wysokiej jakości system włączenia społecznego, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach typu projektów pn. Działania ROPS w zakresie usług społecznych, pomocy społecznej, ES i aktywnej integracji, służące włączeniu społecznemu, realizowane na poziomie wojewódzkim.

Uczestnikom dziękujemy za aktywny udział i serdecznie zapraszamy do korzystania z kolejnych wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej w województwie podlaskim”.

Przejdź do treści