Lista Przedsiębiorstw Społecznych

Od 30.10.2022 r. wraz z wejściem w życie ustawy o ekonomii społecznej (Dz. U. 2022 poz. 1812), nadawaniem statusu Przedsiębiorstwa Społecznego na terenie woj. podlaskiego zajmuje się Podlaski Urząd Wojewódzki.

Więcej informacji o nadaniu statusu PS:

Wykaz przedsiębiorstw społecznych zgodny z art. 19 ust. 1 ustawy o ekonomii społecznej dostępny jest w Rejestrze Jednostek Pomocy Społecznej: Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (rjps.mrips.gov.pl)

Lista przedsiębiorstw społecznych działających w oparciu o wytyczne CT9 (status nadany przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej) wygasła z końcem 2023 r.

Wymagania jak zostać przedsiębiorstwem społecznym w ośmiu krokach. Więcej informacji w podręczniku (załącznik wyżej).

Przedsiębiorstwo Społeczne (PS) to specyficzny typ podmiotu gospodarczego, w działalności którego na pierwszy pian wysuwają się nie zyski i ich maksymalizacja, lecz cele społeczne.

Wymagania (w myśl ustawy o ekonomii społecznej):

  1. Forma Prawna Status PS może uzyskać podmiot ekonomii społecznej (np. spółdzielnia socjalna, stowarzyszenie, NGO) albo jednostka tworząca podmiot ekonomii społecznej (CIS, KIS, ZAZ, WTZ).
  2. Działalność Sprzedaz0wa PS prowadzi działalność gospodarczą lub odpłatną pożytku publicznego lub inną działalność o charakterze zarobkowym.
  3. Niezależność Od Podmiotów Publicznych Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, państwowa albo samorządowa osoba prawna nie może mieć decydującego wpływu na działanie PS.
  4. Cel Reintegracyjny Lub Usługi Społeczne PS musi prowadzić działania mające na celu reintegracją społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub realizować usługi społeczne.
  5. Zatrudnienie Min. 3 Pracowników PS zatrudnia co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracą lub spółdzielczej umowy o pracę. Każda z tych osób musi być zatrudniona w wymiarze czasu pracy min. 1/2 Jeśli PS ma na celu działalność reintegracyjną – 30% osób zatrudnionych to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
  6. Obowiązkowy Organ Konsultacyjno-Doradczy W jego skład wchodzą zatrudnieni pracownicy lub ich przedstawiciele. W zależności od formy prawnej PS organ konsultacyjno-doradczy może przybierać różne formy organizacyjne.
  7. Ograniczenia w Dysponowaniu Majątkiem PS nie może m.in. udzielać pożyczek członkom zarządu, osobom zatrudnionym czy innym osobom lub powiązanym podmiotom.
  8. Zakaz Podziału Zysku Zysk lub nadwyżka bilansowa nie może być przeznaczana do podziału pomiędzy członków, udziałowców, akcjonariuszy i osoby w nim zatrudnione.

Korzyści z posiadania statusu PS m.in.: wsparcie zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, dostęp do zamówień publicznych.

Jak uzyskać status PS? Złóż wniosek w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkimi.

Więcej informacji na stronie: www.ekonomiaspoleczna.gov.pl

 

Mapa Polski przedstawiająca liczbę przedsiębiorstw społecznych które powstały zgodnie z zapisami ustawy o ekonomii społecznej.

Tabela 1. Liczba przedsiębiorstw społecznych.
Województwo Liczba PS w 2022 r. Liczba PS w 2023 r.
Dolnośląskie 1 28
Kujawsko-pomorskie 0 74
Lubelskie 2 84
Lubuskie 4 19
Łódzkie 0 29
Małopolskie 0 56
Mazowieckie 2 48
Opolskie 0 17
Podkarpackie 7 124
Podlaskie 1 12
Pomorskie 8 55
Śląskie 1 116
Świętokrzyskie 0 18
Warmińsko-mazurskie 5 46
Wielkopolskie 0 78
Zachodniopomorskie 0 43
Polska 31 847
Przejdź do treści