Zakłady Aktywności Zawodowej w woj. podlaskim w 2023 r.

Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ) to podmioty, których głównym celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. ZAZ nie jest samodzielną formą prawną, nie ma osobowości prawnej i funkcjonuje jako jednostka wyodrębniona w instytucji lub organizacji, która go utworzyła. Zakłady Aktywności Zawodowej mogą prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami. „Dochody z tej działalności muszą być przeznaczone w całości na zakładowy fundusz aktywności, z którego finansowane mogą być m.in. wydatki na:

  • usprawnienie i dodatkowe oprzyrządowanie stanowisk pracy,
  • wspomagające samodzielne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w zakładzie pracy,
  • poprawę warunków pracy osób z niepełnosprawnościami,
  • zakup sprzętu i wyposażenia pomagającego osobom z niepełnosprawnościami,
  • dokształcanie, przekwalifikowanie i szkolenie osób z niepełnosprawnościami,
  • rekreacja i uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w życiu kulturalnym,
  • pomoc w zaspokajaniu innych potrzeb socjalnych i związanych z rehabilitacją społeczną zatrudnionych osób z niepełnosprawnościami.

Zakłady Aktywności Zawodowej działają w oparciu o ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Tworzą one miejsca pracy dla osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, jednocześnie przyczyniając się do społecznej reintegracji ich pracowników. ZAZ mogą być tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty), fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami.

Mapa subregionów województwa podlaskiego z zaznaczonymi zakładami aktywności zawodowej 2023 r.

Tabela 1. Zakłady Aktywności Zawodowej w woj. podlaskim w 2023 r.
Lp. Nazwa Adres Telefon E-mail Opis działalności
1 Zakład Aktywności Zawodowej ARGENTA w Łomży Al. Legionów 145A,
18-400 Łomża
887 093 000 poczta@aktywniwpracy.pl Zakład zajmuje się produkcją różnego rodzaju toreb. Certyfikowane zostały torby zakupowe: bawełniane i poliestrowe.
2 Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku Lipniak 3,
16-402 Suwałki
512 194 590
509 709 386
biuro@zazsowa.pl Zakład Aktywności Zawodowej Sowa w Lipniaku jest miejscem do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, przyjęć i konferencji. Miejsce i pomieszczenie stworzone jest z myślą o organizowaniu spotkań biznesowych, szkoleń czy uroczystości rodzinnych. Istnieje możliwość organizacji wesel, przyjęć i bali. W ofercie jest sala konferencyjno – bankietowa do 80 miejsc z możliwością dostosowania jej do indywidualnych potrzeb klienta.

Obszary działania:

  • usługi hotelarskie
  • usługi gastronomiczne
  • produkcja ciast
  • wyroby rękodzieła
3 Zakład Aktywności Zawodowej ,,MY DLA INNYCH” ul. Antoniuk Fabryczny 34,
15-741 Białystok
510 930 517
533 289 712
wtz@mydlainnych.pl Działalność Zakładu Aktywności Zawodowej „My dla innych” jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami w możliwie jak najbardziej sprawny sposób funkcjonowania w swojej społeczności lokalnej. Poprzez sprawne funkcjonowanie rozumie się czerpanie dochodu ze świadczonej przez siebie pracy, mieszkanie w społeczności miejskiej w niemasowym podmiocie, aktywne spędzanie czasu wolnego w grupie rówieśniczej.

Obszary działania:

  • zaproszenia na ślub i wesela, oraz dekoracje weselne
  • kartki okolicznościowe
  • torby z banerów
  • recyklingowe produkty uszyte na maszynie do szycia
  • znaczki reklamowe na agrafce w rozmiarze 56 mm
4 Zakład Aktywności Zawodowej Zielone Podlasie w Rudzie Ruda 71,
19-111 Krypno Kościelne
513 816 376 recepcja@fpdn.org.pl Centrum położone jest w malowniczej wsi podlaskiej, w czystej i cichej okolicy w bliskości lasu i rozlewiska rzeki Narwii, oprócz walorów klimatycznych dysponuje świetnie wyposażonym zapleczem rehabilitacyjnym, rekreacyjno – sportowym, w tym stajnią z końmi przygotowanymi do hipoterapii oraz własnym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się tereny turystyczne ze szlakami pieszymi i rowerowymi oraz narwiański Park Narodowy z rzadkimi okazami fauny i flory.

Obszary działania:

  • catering
  • pensjonat
  • zdrowie (masaże, fizjoterapia, rehabilitacja)
  • usługi noclegowe
  • pobyty rehabilitacyjne
5 Zakład Aktywności Zawodowej ,,WYTWÓRNIA” ul. Octowa 2A,
15-399 Białystok
502 343 228 ania@alpi.org.pl Marka Tulone oferuje produkty z wysokiej jakości składników, bez konserwantów, przygotowywane na bieżąco: świeże makarony, pierogi wykonane domowym sposobem, kopytka, ciasteczka itp. Produkty wykonane są z włoskiej mąki, świeżych jaj od lokalnych dostawców oraz filtrowanej wody w wersji jajecznej i bezjajecznej.

Działalność Zakładu Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” opiera się na działalności marki TULONE. Ma na celu aktywizacje niepełnosprawnych pracowników, wspiera ich rozwój oraz daje przyjazne warunki pracy.

6 Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Suchowoli ul. Augustowska 2,
16-150 Suchowola
605 087 819 pzaz.suchowola@gmail.com W ofercie firm z branży, najczęściej pojawiają się usługi przygotowywania jedzenia w formie restauracji, lunchu, obiadu, kolacji, jedzenia na telefon, bufetu.
7 Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie Krzyżewo 30,
18-218 Sokoły
85 333 31 99 recepcja@pzazkrzyzewo.pl

sekretariat@pzazkrzyzewo.pl

Obszary działania:

  • usługi noclegowe
  • usługi gastronomiczne
  • usługi rehabilitacyjne
  • usługi rekreacyjne
  • hipoterapia
  • centrum nauki konnej

Celem Zakładu Aktywności Zawodowej jest zatrudnianie oraz przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia w otwartym środowisku, a także pomoc w realizacji samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Proces ten realizowany jest poprzez rehabilitację zawodową, społeczną oraz zdrowotną. Rehabilitacja pracowników niepełnosprawnych jest zespołem różnych działań organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, które zmierzają do osiągnięcia odpowiedniego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych, odpowiedniej jakości życia i integracji społecznej.

Krzyżewski zakład pomaga osobom niepełnosprawnym w zakresie usamodzielniania się, a także uczy nowych umiejętności poprzez prace w różnych zawodach poprzez świadczenie pracy w branżach usługowo – wytwórczych, tj. gastronomiczne, pralniczo / magielnicze, noclegowo/ kwaterunkowe, ogrodnicze, florystyczne, prace porządkowo – remontowe, usługi prowadzenia stajni i pensjonatu dla koni.

8 Zakład Aktywności Zawodowej DIALOG
  • Boguszyce 50,
    18-400 Łomża
  • ul. Polowa 49,
    18-400 Łomża
884 775 778 biuro.zaz@fundacjadialog.pl Głównym celem działalności ZAZ-u jest podniesienie dostępu do zatrudnienia oraz wyrównania poziomu szans życiowych osób z niepełnosprawnością doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego z terenu miasta Łomża oraz powiatu łomżyńskiego (wyłanianych po zdiagnozowaniu) poprzez przeszkolenie zawodowe, indywidualne wsparcie specjalistyczne, podjęcie działań w kierunku powołania ZAZ oraz wsparcia zatrudnienia i objęcie procesem rehabilitacji zawodowej i społecznej w ramach ZAZ. Działalność niniejszego ZAZ-u skupia się wokół obszaru integracji społecznej, pomocy uchodźcom i migrantom, pomocy dziecku i rodzinie, edukacji – także w formie wolontariatu.
9 Zakład Aktywności Zawodowej „Hajnówka” ul. 3 Maja 42A,
17-200 Hajnówka
606 950 959 otulinamarzen@wp.pl Obszary działania:

  • usługi szwalnicze
  • produkcja tekstylna
  • proste prace porządkowo – gospodarcze

Zakład Aktywności Zawodowej liczy około 80 osób, w większości osób niepełnosprawnych. Uczestnicy ZAZ mają zapewnioną kompletną opiekę medyczną, szerokie wsparcie rehabilitacyjne (fizjoterapeuta, psycholog, doradca zawodowy), a także mogą liczyć na dobre warunki pracy w wygodnym lokalu. Na początku swej działalności, placówka ta pełniła rolę mini sortowni odpadów opakowaniowych. Obecnie jednak zakład ten specjalizuje się w produkcji tekstylnej, oferuje usługi szwalnicze. Zakład ten produkuje torby bawełniane, pościel, ręczniki, a także realizuje zamówienia specjalne, jak np. gadżety reklamowe. Oprócz tego, pracownicy niezdolni do pracy przy maszynach szwalniczych wykonują na zlecenie zewnętrznych klientów proste prace fizyczne (malowanie, porządkowanie terenów zielonych).

Przejdź do treści