Projekt „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej w województwie podlaskim” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ) to podmioty, których głównym celem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami. ZAZ nie jest samodzielną formą prawną, nie ma osobowości prawnej i funkcjonuje jako jednostka wyodrębniona w instytucji lub organizacji, która go utworzyła. Zakłady Aktywności Zawodowej mogą prowadzić różne rodzaje działalności gospodarczej, z wyjątkiem działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami. „Dochody z tej działalności muszą być przeznaczone w całości na zakładowy fundusz aktywności, z którego finansowane mogą być m.in. wydatki na:
Zakłady Aktywności Zawodowej działają w oparciu o ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Tworzą one miejsca pracy dla osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, jednocześnie przyczyniając się do społecznej reintegracji ich pracowników. ZAZ mogą być tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty), fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnościami.
Obszary działania:
Działalność Zakładu Aktywności Zawodowej „Wytwórnia” opiera się na działalności marki TULONE. Ma na celu aktywizacje niepełnosprawnych pracowników, wspiera ich rozwój oraz daje przyjazne warunki pracy.
sekretariat@pzazkrzyzewo.pl
Celem Zakładu Aktywności Zawodowej jest zatrudnianie oraz przygotowanie osób niepełnosprawnych do życia w otwartym środowisku, a także pomoc w realizacji samodzielnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Proces ten realizowany jest poprzez rehabilitację zawodową, społeczną oraz zdrowotną. Rehabilitacja pracowników niepełnosprawnych jest zespołem różnych działań organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, które zmierzają do osiągnięcia odpowiedniego poziomu funkcjonowania osób niepełnosprawnych, odpowiedniej jakości życia i integracji społecznej.
Krzyżewski zakład pomaga osobom niepełnosprawnym w zakresie usamodzielniania się, a także uczy nowych umiejętności poprzez prace w różnych zawodach poprzez świadczenie pracy w branżach usługowo – wytwórczych, tj. gastronomiczne, pralniczo / magielnicze, noclegowo/ kwaterunkowe, ogrodnicze, florystyczne, prace porządkowo – remontowe, usługi prowadzenia stajni i pensjonatu dla koni.
Zakład Aktywności Zawodowej liczy około 80 osób, w większości osób niepełnosprawnych. Uczestnicy ZAZ mają zapewnioną kompletną opiekę medyczną, szerokie wsparcie rehabilitacyjne (fizjoterapeuta, psycholog, doradca zawodowy), a także mogą liczyć na dobre warunki pracy w wygodnym lokalu. Na początku swej działalności, placówka ta pełniła rolę mini sortowni odpadów opakowaniowych. Obecnie jednak zakład ten specjalizuje się w produkcji tekstylnej, oferuje usługi szwalnicze. Zakład ten produkuje torby bawełniane, pościel, ręczniki, a także realizuje zamówienia specjalne, jak np. gadżety reklamowe. Oprócz tego, pracownicy niezdolni do pracy przy maszynach szwalniczych wykonują na zlecenie zewnętrznych klientów proste prace fizyczne (malowanie, porządkowanie terenów zielonych).
Narzędzie ułatwienia dostępności