Projekt „Koordynacja działań w zakresie polityki społecznej w województwie podlaskim” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
Prezydent RP Andrzej Duda 23 sierpnia 2019 r. podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, jako jednostki budżetowej. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r. ma na celu zaspokojenie potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie określonych usług społecznych oraz koordynacji tych usług gmina może utworzyć jednostkę organizacyjną.
Utworzenie centrum usług społecznych należy do zadań gminy i ma charakter fakultatywny.
Zgodnie z Ustawą centrum może być tworzone:
Celem CUS nie jest konsolidacja świadczenia usług w jednej instytucji, ale integrowanie i koordynowanie usług świadczonych przez różnych lokalnych usługodawców (publicznych i niepublicznych) współpracujących z centrum. Za pośrednictwem centrum gminy będą miały możliwość realizowania już świadczonych usług społecznych oraz wprowadzania nowych (jako zadań własnych fakultatywnych), wynikających z programów usług społecznych, przyjmowanych w formie uchwał przez rady gminy. Podstawą do opracowania takich programów będzie diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej przygotowywana w centrum raz na pięć lat, konsultowana z mieszkańcami i reprezentującymi ich organizacjami.
Usługi społeczne będą kierowane do osób, rodzin, grup społecznych, grup mieszkańców o określonych potrzebach lub ogółu mieszkańców.
Na podstawie sygnalizowanych potrzeb zainteresowanych mieszkańców będą powstawać indywidualne plany usług społecznych – spersonalizowane pakiety usług społecznych na okres od trzech do dwunastu miesięcy.
Centra będą prowadzić także działania adresowane do całych społeczności lokalnych, a ukierunkowane na integrację mieszkańców oraz podniesienie spójności społecznej. Za realizację tych działań będzie odpowiedzialny organizator społeczności lokalnej. Dzięki temu, w indywidualnych planach usług społecznych będą uwzględniane nie tylko usługi społeczne świadczone przez specjalistów reprezentujących różne zawody pomocowe, lecz także dostępne bezpłatnie działania wspierające o charakterze samopomocowym i wolontaryjnym, prowadzone przez samych mieszkańców (np. pomoc sąsiedzka).
Ustawa o CUS wprowadziła też możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłaty za usługi społeczne, udzielane osobie na podstawie programu usług społecznych. Więcej informacji można znaleźć w poniższych materiałach do pobrania, opracowanych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:
W ramach konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój w województwie podlaskim powstały dwa centra usług społecznych w Stawiskach i Łapach,
źródło: www.prezydent.pl
Źródło: Mapa CUS-ów w Polsce (efs.mrpips.gov.pl)
Narzędzie ułatwienia dostępności