O projekcie „Podlaska Akademia Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej”
Projekt „Podlaska Akademia Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027
Projekt „Podlaska Akademia Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, Priorytetu VIII Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego, Działania 8.5 Wzmocnienie aktywnej integracji społecznej.
Celem projektu jest przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci w obszarze adopcji, pieczy zastępczej (poprzez działania diagnostyczne, poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, działania szkoleniowe i wspierające rodziny zastępcze, adopcyjne oraz kandydatów na rodziców zastępczych). Realizacja celu głównego przyczyni się do wspierania procesu deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.
Rezultatem projektu będzie uruchomienie i funkcjonowanie Podlaskiego Centrum Konsultacyjno-Diagnostycznego, podniesienie kompetencji kadry specjalistycznej, organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz podniesienie kompetencji rodzicielskich i wychowawczych rodzin zastępczych i adopcyjnych z terenu województwa podlaskiego.
Zadania projektu:
- Uruchomienie i funkcjonowanie Podlaskiego Centrum Konsultacyjno-Diagnostycznego (PCKD), którego celem będzie diagnozowanie oraz praca nad zaburzeniami i dysfunkcjami dzieci i młodzieży, w tym z niepełnosprawnością, z rodzin zastępczych, adopcyjnych, zgłoszonych do przysposobienia oraz przebywających w całodobowych instytucjach opieki z terenu województwa podlaskiego. Działaniami wspierającymi w ramach PCKD zostaną objęci również rodzice zastępczy i adopcyjni, kandydaci na rodziców zastępczych, a także osoby pełniące funkcję rodziny wspierającej i pomocowej.
- Podnoszenie kompetencji kadr instytucji pomocy społecznej i systemu pieczy zastępczej, ukierunkowane na wzrost poziomu wiedzy oraz rozwój umiejętności kadr instytucji pomocy społecznej i systemu pieczy zastępcze z terenu województwa podlaskiego w zakresie wspierania rodziny. Zadanie będzie realizowane w trybie szkoleń i warsztatów.
- Podniesienie kompetencji rodzicielskich i wychowawczych oraz wsparcie rodzin zastępczych i adopcyjnych, którego celem będzie pomoc psychologiczna oraz poradnictwo w zakresie przezwyciężania trudności wychowawczych, a także trening umiejętności rodzicielskich. Działania w formie warsztatowej będą skierowane do rodzin zastępczych i adopcyjnych oraz kandydatów na rodziców zastępczych z terenu województwa podlaskiego.
- Działania informacyjno-promocyjne dotyczące rodzinnych form pieczy zastępczej, mające na celu upowszechnienie informacji na temat zrealizowanych działań projektowych i oferty wsparcia oraz promocję rodzicielstwa zastępczego. Działania informacyjno-promocyjne realizowane będą w formie konferencji oraz cyklu spotów telewizyjnych.
Odbiorcami projektu są dzieci i młodzież, w tym z niepełnosprawnością, z rodzin zastępczych, adopcyjnych, zgłoszonych do przysposobienia oraz przebywające w całodobowych instytucjach opieki, rodzice zastępczy i adopcyjni, kandydaci na rodziców zastępczych, osoby pełniące funkcję rodziny wspierającej i pomocowej oraz kadra jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i systemu pieczy zastępczej z terenu województwa podlaskiego.
Okres realizacji projektu: 01.08.2024 r. – 31.12.2027 r.
Całkowita wartość projektu: 4 335 500,00 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 4 118 725,00 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie