Wizyta studyjna do Niemiec

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku realizuje projekt „W poszukiwaniu modelowych rozwiązań”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014 – 2020, Oś. Priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. W ramach Projektu, w dniach 24 – 28 czerwca 2019 r. zorganizował wizytę studyjną do Niemiec.

Jej celem było rozpoznanie struktury oraz organizacji pracy lokalnych podmiotów NGO zajmujących się wsparciem osób z niepełnosprawnością intelektualną, ze szczególnym uwzględnieniem działań realizowanych w formie mieszkalnictwa wspomaganego.

Podczas wizyt w organizacjach pozarządowych tj.  Fritz Felsenstein w Königsbrunn, Einrichtungsverbund Steinhöring w Steinhöring oraz St. Josefs Stift w Eisingen  – uczestnicy Projektu mieli okazję zapoznać się historią pomocy społecznej adresowanej do osób z niepełnosprawnością intelektualną na terytorium Niemiec, a także obecnie obowiązującym ustawodawstwem socjalnym na poziomie makro oraz obszarze administracyjnym kraju związkowego Bawaria.

Głównym celem wizyty studyjnej było zapoznanie uczestników Projektu z możliwościami wielowymiarowego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa w mieszkaniach wspomaganych. Jak wynikało z wypowiedzi pracowników organizacji, podstawową zasadą projektowania ofert mieszkaniowych jest respektowanie niezależności mieszkańców oraz ich indywidualnej odpowiedzialności za własne życie. Zachowanie lub kreowanie właściwego poziomu poczucia jakości życia jest możliwe wskutek konkretnej pomocy udzielanej poszczególnym osobom odnośnie radzenia sobie z codziennymi zadaniami (np. planowaniem posiłków, bądź korzystaniem ze środków transportu publicznego) dopełnionej świadczonym poradnictwem edukacyjno-zawodowym. Wszelkie działania w tym zakresie ukierunkowane są na rozwijanie autonomii i samostanowienia mieszkańców, kształtowanie ról społecznych oraz umiejętności uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności.  

W sytuacjach koniecznych, pracownicy pomagają w zorganizowaniu konsultacji lekarskich oraz poradnictwa psychospołecznego. Oferty wsparcia są zindywidualizowane, wynikają z rzeczywistych potrzeb poszczególnych osób z niepełnoprawnością. Ich realizacja odbywa się na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług pomiędzy mieszkańcem i organizacją. Uwzględniając stopień samodzielności adresatów działań, pomoc udzielana ze strony stowarzyszeń może odbywać się w mieszkaniach wynajmowanych indywidualnie, własnych, zamieszkiwanych wspólnie z innymi osobami,  a także w jednostkach własnych organizacji lub przez nią wskazanych.

Doświadczenia zdobyte w trakcie wizyty studyjnej stanowią niewątpliwie bogate źródło wiedzy na temat mieszkalnictwa wspomaganego skierowanego do osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa, a także podstawę do opracowywania koncepcji modelowych rozwiązań  pozaustawowych w naszym kraju.