Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej – jego kształt po konsultacjach

Zmieniona diagnoza i uszczegółowione cele, rezygnacja z dotychczasowego pomysłu Krajowego Centrum Ekonomii Społecznej, bardziej elastyczna wizja instrumentów finansowych – to tylko niektóre efekty prac nad nową wersją Krajowego Programu Ekonomii Społecznej, która jest odpowiedzią na konsultacje dokumentu. Zmienione założenia KPRES i obszary kontrowersji zostaną przedstawione na seminarium konsultacyjnym 4 lutego 2013 roku w Warszawie.

Od jesieni trwają dość intensywne prace, w wyniku których treść programu zmienia się. Obecny stan prac zostanie przedstawiony podczas seminarium organizowanego przez Instytut Spraw Publicznych i Stałą Konferencję Ekonomii Społecznej 4 lutego 2013 roku.
W trakcie prac poszerzono m.in. zakres diagnozy. Członkowie grupy przyjrzeli się istniejącym danym, ale również zaczęli pozyskiwać nowe. Już teraz wiadomo, że sama część diagnostyczna może drastycznie przebudować obowiązujący obraz polskiej ekonomii społecznej. Na podstawie danych GUS można m.in. wywnioskować, że jedynie ok. 2% miejsc pracy w III sektorze jest finansowane ze środków unijnych, co przeczy często powtarzanym opiniom. Zespół czeka również na szczegółowe dane dotyczące m.in. kosztów wsparcia w OWESach i efektywności Zakładów Aktywności Zawodowej.
Dość istotnie zostały przebudowane cele. KPRES nie ma już za zadanie doprowadzenia do uczynienia z ekonomii społecznej widzialnego elementu rzeczywistość gospodarczo-społecznej Polski w 2020. Obecnie mowa jest m.in. o konkretnej liczbie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych i sektorze ekonomii społecznej.
Zupełnie na nowo pomyślana jest infrastruktura wsparcia – choć ten element wciąż czeka na dopracowanie.
W projekcie zmienił się również pomysł na podmiot monitorujący postępy programu i rozwoju ekonomii społecznej. Nie będzie już nim umocowane w MPiPS krajowe centrum, a składające się z przedstawicieli różnych sektorów społeczno-publiczne ciało.
Grupa strategiczna korzysta też z wyników prac grupy finansowej i zmienia zapisy KPRES dotyczące instrumentów finansowych. Już wiadomo, że nie będą to tylko pożyczki i poręczenia. Większy nacisk położono również na prywatne i społeczne źródła kapitału.
 

Więcej informacji na stronie: http://www.ekonomiaspoleczna.pl/wiadomosc/838301.html