Projekt pn. „Dać to, czego naprawdę potrzeba” – To give what is really needed” Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich

W ostatnich latach obserwujemy postępujący proces starzenia się ludności, który wymaga systemu zapewnienia wsparcia osobom zależnym. Niezwykle ważne staje się wzmocnienie środowiskowych form wsparcia starszych, schorowanych i niepełnosprawnych mieszkańców, poprzez usługi opiekuńcze w ich miejscu zamieszkania.

Na terenie województwa podlaskiego realizowany jest Projekt partnerski pn.: ”Dać to, czego naprawdę potrzeba” – To give what is really needed” Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich, wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej przekazanych przez Komisję Europejską z Europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych „EaSI” (2014-2020).

W dniach 29-30 września 2022 roku w Białymstoku, w ramach Projektu odbył się Konwent Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej oraz Dyrektorów Departamentów Zdrowia Urzędów Marszałkowskich z całej Polski.

Podczas Konwentu zaprezentowany został model profesjonalnej opieki domowej oparty na współpracy (partnerstwie) lokalnych instytucji i organizacji świadczących usługi na rzecz osób starszych i zależnych oraz jego kluczowy element jakim jest Koordynator Opieki Osób Zależnych, który jest ogniwem spajającym potrzeby pacjentów z działaniami funkcjonującej sieci. Model jest na tyle uniwersalny, iż może służyć innym jednostkom działającym na terenach wiejskich zapewniających długoterminową opiekę osobom starszym i zależnym. Będzie on również podstawą do rekomendowania zmian systemowych w opiece długoterminowej i obszarze pomocy społecznej. Ponadto na Konwencie zaprezentowano:

  • Efekty sieciowania dla instytucji i podopiecznych
  • Rekomendacje Ośrodków Pomocy Społecznej
  • Rekomendacje Zespołu Medyczno-Społecznego Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie
  • Skalowanie innowacji na terenie kraju
  • Potencjał gmin wiejskich, wnioski z badań Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Działania projektu wpisują się w ideę deinstytucjonalizacji oraz założenia Strategii Województwa Podlaskiego a realizacja Projektu jest przykładem modelu deinstytucjonalizacji usług opiekuńczych, testowanym na Podlasiu.

Spotkanie w trakcie Konwentu przedstawicieli obszaru polityki społecznej i opieki medycznej było okazją do podjęcia dyskusji dotyczącej tematyki godnego starzenia się, dostępu do ochrony zdrowia, opieki paliatywnej i hospicyjnej, problemu zapewnienia opieki nad osobami starszymi i zależnymi.

Pasek z pięcioma logotypami - Unia Europejska, Fundusz Hospicjum Proroka Eliasza, ROPS Białystok, OWOP, Polska Akademia Nauk Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych „EaSI” (2014-2020)