Działania z obszaru ekonomii społecznej, zmiany w ZAZ-ach.
Nowelizacja zarządzenia ws. ZAZ-ów, propozycja Krajowego Programu Ekonomii Społecznej, „ustawa śmieciowa” oraz ważne ustalenia na szczeblu unijnym – to kolejne ważne wydarzenia mające wpływ na środowisko ekonomii społecznej, o których dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl pisze Filip Pazderski z ISP.
Monitoring zmian systemowo prawnych dotyczących ekonomii społecznej od połowy czerwca do końca lipca 2012 roku:
• Nowelizacja zarządzania premiera dot. zespołu zajmującego się ekonomią społeczną
• Nowe rozporządzenie w sprawie zakładów aktywności zawodowej
• Fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorstw społecznych
• Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej
• Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach a przedsiębiorstwa społeczne
• Ratyfikacja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych
• Dalsze prace instytucji unijnych nad Europejskim Funduszem na rzecz Przedsiębiorstw Społecznych
• Zmiana regulacji finansowych dotyczących wdrażania budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020
• Szczyt Ziemi w Rio: czas ekonomii społecznej
Nowe rozporządzenie w sprawie zakładów aktywności zawodowej
W akcie tym zastosowano kilka rozwiązań doprecyzowujących lub zmieniających dotychczasowe przepisy. Uwzględniono „wiele wniosków i postulatów zgłaszanych przez marszałków oraz organizatorów zakładów aktywności zawodowej”.
Rozszerzono także katalog kategorii pracowników ZAZ spoza grupy zatrudnionych w nim osób niepełnosprawnych, co do których we wniosku o założenie takiego podmiotu określić należy liczbę takich stanowisk oraz wymagane kwalifikacje. Ustalono teraz jednoznacznie, że w skład „personelu zakładu” wchodzą osoby należące do kadry kierowniczej, administracyjnej, rehabilitacyjnej i obsługowej.
Dalszą istotną zmianą jest ta zwiększająca kontrolę nad pochodzącymi z różnych źródeł środkami finansowania działalności ZAZ. W zawieranej między organizatorem ZAZ a właściwą jednostką organizacyjną województwa umowie uwzględniono także obowiązek określenia formularzy, na których podawane mają być informacje o wydatkowanych środkach z PFRON oraz tych uzyskanych z innych źródeł.
(nowa treść aktu: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/rozporzadzenia/dzu2012850/)
Fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorstw społecznych
Po co najmniej dwóch latach przygotowań rusza pilotaż pierwszego w Polsce funduszu pożyczkowego skierowanego do podmiotów ekonomii społecznej. 19 lipca porozumienie w tej sprawie podpisali minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz, oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, Dariusz Daniluk.
BGK ma zająć się koordynacją funkcjonowania funduszu w skali całego kraju i na jesieni ogłosić przetarg na pięciu regionalnych operatorów, udzielających pożyczek pojedynczym przedsiębiorstwom społecznym. Na finansowanie mechanizmu przeznaczonych zostanie 30 mln zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Po odjęciu kosztów administracyjnych i doradczych, do odbiorców ostatecznych powinno trafić ok. 25 mln zł. Pierwsze pożyczki mogą zostać udzielone już na początku 2013 roku.
Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej
W pierwszej połowie czerwca upubliczniony został główny efekt prac prowadzonych od marca 2009 roku przez Grupę Strategiczną, działającą w ramach Zespołu ds. Rozwiązań Systemowych w Zakresie Ekonomii Społecznej, funkcjonującego jeszcze na podstawie poprzedniej wersji ww. zarządzenia Prezesa Rady Ministrów. Chodzi o roboczą wersję Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, która została właśnie postawiona pod dyskusję przedstawicielom sektora m.in. za pośrednictwem portalu www.ekonomiaspoleczna.pl.
Dokument wytycza priorytetowe cele, których realizacja ma prowadzić do umocnienia ekonomii społecznej w Polsce. Wytycza także systemowe rozwiązania w kilku obszarach, których wdrożenie pozwoli na osiągnięcie tych planów.
Projektując przyszłą pracę, autorzy dokumentu zdecydowali się podjąć działania w ramach celów operacyjnych dotyczących:
• Wzmocnienia obecności ekonomii społecznej w politykach publicznych na poziomie krajowym i regionalnym;
• Stworzenia przyjaznego jej otoczenia prawno-instytucjonalnego i finansowego (złożonego ze zwrotnych i bezzwrotnych instrumentów), w tym odpowiedniejszego systemu wsparcia sektora;
• Wyraźniejszego powiązania przedsiębiorstw społecznych ze społecznościami lokalnymi;
• Kształtowania kompetencji (umiejętności i postaw) potrzebnych dla funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych, zarówno w ramach działań z zakresu edukacji formalnej, jak i nieformalnej.
Zmiana regulacji finansowych dotyczących wdrażania budżetu Unii Europejskiej na lata 2014–2020
Dobiegły końca prowadzone wspólnie przez wszystkie instytucje europejskie (w ramach tzw. trialogu) prace nad uproszczeniem regulacji finansowych dotyczących wydatkowania środków pochodzących z unijnego budżetu. Istotną rolę w zakończeniu tych prac odegrała duńska prezydencja w Radzie UE.
Regulacje to bardzo ważny dokument, stanowiący zbiór najważniejszych reguł dotyczących wydatkowania funduszy pochodzących z unijnego budżetu.
Po 9 miesiącach prac w dokumencie wprowadzone zostały poprawki, ustalające m.in. zasady stosowania nowych instrumentów finansowych takich, jak obligacje projektowe, wraz z definicją zakresu ich użytkowania, obowiązkami dotyczącymi ich monitoringu i kontroli oraz określeniem ryzyka finansowego, jakie należy uwzględnić po stronie unijnego budżetu.
Całkowicie zmodyfikowano też reguły dotyczące przyjmowania funduszy unijnych. Między innymi niektóre nowe podmioty, np. uniwersytety, uzyskają prawo do zwrotu kosztów poniesionych w ramach realizowanych projektów na podatek VAT.
Dalszym przykładem uproszczenia dotychczasowych reguł proceduralnych i monitoringowych jest zniesienie obowiązku zakładania wydzielonych rachunków bankowych przed beneficjentów funduszy europejskich, uprawnionych do zaliczek na realizację projektów otrzymywanych jeszcze przed rozpoczęciem ich realizacji. Podmioty takie nie będą też już musiały zwracać Komisji pochodzących od tych kwot odsetek.
Aby wejść w życie, nowe przepisy muszą teraz zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski, a następnie przez Radę i opublikowane w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej”. W dalszej kolejności Komisja Europejska przyjmie zasady stosowania regulacji finansowych. Jak deklaruje Komisja, oba dokumenty powinny stać się obowiązującymi od początku stycznia 2013 roku.
Więcej na stronie internetowej: http://www.ekonomiaspoleczna.pl/wiadomosc/798044.html