Pierwsze spotkanie Zespołu ds. opracowania ,,Programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016-2020″

W związku z potrzebą ukierunkowania polityki senioralnej w województwie podlaskim Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku rozpoczął pracę nad opracowaniem „Programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016-2020”. Dokument ten przede wszystkim będzie diagnozował problemy na jakie napotykają seniorzy w swoim codziennym życiu, określał ich potrzeby, a następnie wyznaczał kierunki działań, jakie należałoby podjąć na przestrzeni kolejnych lat celem podniesienia jakości życia seniorów. Program ten ma być impulsem do wdrażania trwałych, systemowych rozwiązań na rzecz seniorów w województwie podlaskim.

W związku z powyższym w dniu 2 października 2015 r. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. opracowania Programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016-2020, powołanego w dniu 16 września 2015 r. Uchwałą Nr 77/869/2015 Zarządu Województwa Podlaskiego.

Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem Pani Bożeny Tomaszewskiej – Zastępcy Dyrektora ROPS, która przywitała zebranych gości oraz poinformowała o tematyce spotkania. W dalszej kolejności pani Małgorzata Janczuk – pracownik ROPS przedstawiła ogólny zarys idei opracowania Programu, omówiła etapy pracy Zespołu oraz zaprezentowała główne założenia strategicznych dokumentów krajowych i wojewódzkich, z których zapisami musi korelować „Program na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016-2020”. W dalszej części Pani Małgorzata Janczuk przedstawiła „Diagnozę sytuacji osób starszych w województwie podlaskim”.

Kolejna część spotkania miała charakter warsztatowy. Członkowie Zespołu na podstawie „burzy mózgów” ustalili pięć strategicznych obszarów priorytetowych do Programu:

  • Zdrowie
  • Bezpieczeństwo (w tym: transport i architektura)/pomoc społeczna
  • Aktywność zawodowa/ srebrna gospodarka
  • Aktywność społeczna (w tym: edukacja, kultura, turystyka, integracja)
  • Komunikacja/dostęp do informacji.

Dalsza praca odbywała się w pięciu podzespołach. Członków Zespołu przydzielono do podzespołów stosownie do ich doświadczenia zawodowego oraz ich preferencji. Poszczególne grupy pracowały roboczo nad problemami osób starszych w następujących obszarach: zdrowia, bezpieczeństwa, aktywności zawodowej i społecznej oraz komunikacji.

Na koniec spotkania podsumowano efekty pracy warsztatowej oraz wspólnie ustalono harmonogram dalszych spotkań Zespołu.